mayove
Mayové a jejich kalendář
Mayský kalendář je historickým astronomickým kalendářem, který mapuje mayský kalendářní systém. Jedná se o nejpokročilejší kalendář ze všech obyvatelů domorodé Střední Ameriky. Kalendář Mayů je cyklický, přičemž se v něm opakuje určité množství cyklů.
Cykly jsou pak běžně spojovány s různými kosmickými událostmi nebo božstvem. Mayové byli opravdu vynikajícími pozorovateli hvězd a spojovali vlastně čas s různými úkazy a událostmi na hvězdné obloze. Jednalo se například o pravidelné pohyby Měsíce, Slunce, planet, dále o konjukce, sluneční zatmění a tak podobně. Málo kdo pak ví, že Mayové měli několik základních typů kalendáře.
Základním a hlavním kalendářem byl takzvaný Haab, který byl občanským kalendářem. Bylo to období 365 dnů, rozdělených do devatenácti měsíců. Osmnáct měsíců mělo po dvaceti dnech a poslední měsíc měl jenom pět dní. Dalším typem kalendáře byl takzvaný Tzolkin, který byl posvátným kalendářem.
Bylo to období celkově 260 dnů. Tento kalendář sloužil především k určování plánu obřadního života a k posuzování dne narození každého člověka. Třetím typem byl takzvaný Dlouhý počet, který jednoduše počítal dny “od mayského dne nula.”
Mohlo by vás zajímat: