pyramidy v egypte 1
Pyramidy v Gíze
Tři velké pyramidy v Gíze jsou bezesporu jednou z nejkrásnějších věcí, které člověk může vidět. Velká pyramida je poslední ze sedmi divů světa. Společně se sfingou, která komplex pyramid hlídá, tvoří úžasný komplex starověkých staveb z doby přibližně 2550 let př. n. l.
Pokud očekáváte, tak jako původně já, že pojedete nějakou dobu pouští a z písku se posléze vynoří tak dlouho očekávané starověké monumenty, budete překvapení. Už při průjezdu Káhirou se vám na obzoru za domy pyramidy budou míhat. Nejbližší čtvrť se jmenuje Gíza. Pyramidy kdysi v poušti skutečně stály, ale jak se město rozrůstalo, doplazilo se doslova až k tlapám sfingy.
Do areálu pyramid se platí vstupné 60 L.E. (u českých cestovek to už bývá v ceně zájezdu k pyramidám). Kromě turistů tu najdete množství prodavačů všeho možného. Jsou velmi neodbytní, budou za vámi chodit skutečně dlouho, jestliže zjistí, že byste byli ochotni něco koupit.. Pokud vám nabídnou něco jako dárek, nevěřte tomu. Stejně to nakonec budete muset zaplatit. Zaplatíte i za jejich fotky nebo za natáčení jejich velbloudů. Počítejte s tím. Dohadovaní s nimi může být dost nepříjemné. Nejlepší je absolutně je ignorovat. Celý areál střeží vojáci, kteří jezdí na velbloudech vyzbrojeni kalašnikovy.
Za pyramidami už je poušť, která na sebe nenechá zapomenout, neboť neutichající vítr stále zvedá oblaka písku a špíny. Proti tomu se většinou stačí bránit slunečními brýlemi.
Největší a nejstarší velkou pyramidou je Cheopsova pyramida. Po Cheopsovi pokračoval jeho syn a vnuk, kteří nechali postavit další dvě. V základu Cheopsovy pyramidy jsou použity kamenné kostky, které člověku dosahují přibližně k hrudníku. Po schodech můžete na kousek Cheopsovy pyramidy vystoupat. Dále je ale lézt po pyramidě zakázáno. Jedna Řekyně mi vyprávěla, že v noci vylezli na vrchol pyramidy, aby odtud sledovali východ slunce. Při slézání už na ně dole čekala policie a dala jim pěknou pokutu.
Do všech tří pyramid se dá za zvláštní vstupné vstoupit. Do Cheopsovy pyramidy pouštějí 150 lidí dopoledne a 150 odpoledne, takže je potřeba přijít strašně brzo ráno a čekat ve frontě před otevřením pokladen. Vstupné do Cheopsovy pyramidy je tuším 150 egyptských liber.
Poblíž největší pyramidy můžete ještě vidět tři malé, satelitní pyramidy manželek. Vedle Cheopsovy pyramidy je ve zvláštním zastřešeném muzeu uložena nejstarší bárka, která byla nalezena. Tato bárka měla odvézt faraóna na věčnost. Měl ve své bárce putovat podobně jako bůh slunce Ré, který ve své sluneční bárce putuje každý den po obloze.
Cheopsova pyramida se jmenuje podle vládce Cheopse, ovšem jeho jméno má více různých čtení a zápisů. Cheops je to řecky (Χεοψ), Khufu nebo Chufu jsou čtením staroegyptských hieroglifů. Celé jméno Cheopse bylo Chnemchufui a další starořecké jméno je Suphis. Pokud tedy uslyšíte "Chufeova pyramida", "Cheopsova pyramida" nebo něco podobného, jedná se stále o tutéž pyramidu. Také označení "velká pyramida" se vztahuje pouze k této Cheopsově a pouze Cheopsova pyramida patří do divů světa, ostatní dvě velké pyramidy ne.
Zatímco Cheopsova pyramida je nejvyšší, Kefrenova – umístěná uprostřed – je zajímavá tím, že na její špičce zůstala část původního vápencového obložení. Pyramidy byly původně takto hladké celé, obložené vápencem. Ačkoli je výška Kefrenovy pyramidy vyšší než výška Cheopsovy, tyčí se její vrchol výše, protože má výše položené základy. Kefrenova pyramida se jmenuje podle jednoho z Cheopsových synů, Kefrena. I jeho jméno má více podob: Chafra, Khafra, v řečtině Χεφρήν. V době mé návštěvy v roce 2011 byl vnitřek Kefrenovy pyramidy nepřístupný.
Nejmenší ze tří velkých pyramid se jmenuje Mikerínova (Mekerenova) a je zvláštní tím, že byla obložena růžovou žulou, což byl tou dobou velmi drahý materiál a těžil se nejčastěji v okolí Asuánu. Protože je žula těžká, žulové obložení pyramidy popadalo kolem pyramidy. Vstupné do Mekerenovy pyramidy je 30 egyptských liber a vstupenka se musí koupit ještě před vstupem do areálu pyramid.
Autobus, který vás sem dovezl, vás pravděpodobně ještě sveze kousek výš na kopec na vyhlídku, odkud jsou vidět všechny tři pyramidy jako na dlani. Je tu také neodmyslitelný bazar s místními šunty, který je maličkou napodobeninou toho, co se dá vidět na bazarech ve městě.
Až vás autobus sveze dál do údolí, stanete konečně před sfingou. Stojí přesně před Kefrenovou pyramidou, kterou jakoby chrání. Sfinga byla součástí údolního chrámu, který měla každá pyramida svůj (a někdy ne jenom jeden). V údolním chrámu probíhalo balzamování a plnil také funkci vstupní brány na cestě do pyramidy. V Kefrenově údolním chrámu kdysi bylo velké množství soch Kefrena, které se nezachovaly. Jediná, která zůstala, je vyobrazena na egyptské desetilibrové bankovce a v současné době je k vidění v káhirském muzeu. Deset liber odpovídá přibližně čtyřiceti korunám, takže jde o nejčastější a nepraktičtější bankovku, protože se dobře mění.
Pokud pyramidy navštívíte k večeru, můžete si připlatit vstup na světelnou show, kterou Egypťané nazývají „světlo a zvuk“. Přes den si aspoň můžete prohlédnout velké barevné reflektory nainstalované kolem pyramidy.